17.6 C
Belgrade
10. 04. 2021.

Srbija pobedila Finsku i približila se Evrobasketu

Košarkaška reprezentacija Srbije u četvrtom kolu grupe E kvalifikacija za plasman na Evropsko prvenstvo pobedila je selekciju Finske rezultatom 75:66.

Orlovima je nakon šokantnog poraza od Švajcarske u subotu neophodna bila pobeda protiv domaće ekipe, organizatora ‘balona’, i sa učinkom 2-2 dočekuju februar i poslednji FIBA ‘prozor’.

Finska i Švajcarska imaju skor 1-3, a vodeća Gruzija 4-0.

Orlovi 18. februara 2021. igraju sa Gruzijom, a tri dana kasnije kvalifikacije završavaju duelom sa Švajcarskom.

Ekipa selektora Igora Kokoškova odlično je počela duel u Finskoj, brzo je došla do dvocifrene prednosti, a u drugom periodu bilo je i maksimalnih +17 (29:12).

Na odmor se otišlo sa rezultatom 35:25, a iako su Finci u nastavku meča pretili kvalitetniji tim je bez većih poteškoća došao do drugog trijumfa u kvalifikacijama.

Na nešto manje od tri minuta pre kraja Edon Mahuni je trojkom smanjio na 67:62, ali usledlili su poeni Danila Anđušića i Nemanje Dangubića (4) u seriji 6:0 za definitivnu overu pobede.

Anđušić je bio najefikasniji sa 19 poena (3/3 za dva, 2/5 za tri), Aleksa Avramović je dodao 17 (7/9 za dva), Dragan Apić 12 (5sk, 3as), Dangubić 8 (7sk), a Marko Simonović 6 (6sk).

U poraženom timu Mahuni je zabeležio 15 poena i 6 asistencija, Sašu Salin 10, a Šoun Haf i Aleksander Madsen po 9.

Iz kvalifikacione grupe će se uz Gruziju, koja je jedan od domaćina Evrobasketa, još dve selekcije plasirati na kontinentalni šampionat.

U nedelju su plasman na EP obezbedile reprezentacije Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Grčke.

Standings provided by SofaScore LiveScore

Uživo:

Za razliku do duela sa Švajcarskom u timu je Marko Simonović, a na tribinama je ostao Jovan Novak.

Srbija je bolje počela meč i trojkom Danila Anđušića u 4. minutu vodila je 6:2.

Kapiten Aleksa Avramović je ‘vezao’ četiri poena i u 7. minutu Orlovi vode 12:3. Tajm-aut za Fince.

Dragan Apić je bio polovičan sa penala za prvu dvocifrenu prednost srpske ekipe – 15:5 u 9. minutu.

Orlovi posle prve četvrtine vode 17:7. Avramović je postigao šest, a Anđušić poena manje.

Avramović poentira na asistenciju Apića u prvom napadu Srbije u drugom periodu – 19:7. Upisao se i Aleksa Radanov, koji je pogodio jedno od dva slobodna bacanja – 20:7 u 12. minutu.

Boriša Simanić za maksimalnih 22:9.

Srbija igra sa mnogo više energije nego protiv Švajcarske. Pogotovo u odbrani. U 15. minutu, posle poena Simonocića (2+1) Orlovi vode 28:12. Novi tajm-aut za domaći tim.

Finska je u 17. minutu smanjila na 29:17 i naterala Kokoškova da zatraži tajm-aut. Još jedan prokockan napad Orlova, domaći poentiraju – 29:19.

Srbija je preko Dangubića postigla prvi koš iz igre posle četiri minuta – 31:19.

Sašo Salin je pogodio trojku u poslednjoj sekundi druge četvrtine. Orlovi na poluvremenu vode 35:25.

Avramović je upisao 8, Apić 6, Anđušić 5, a Dangubić i Simonović po 4 poena. Kod domaćih Madsen ima 6, a Salin poena manje.

Finci postižu trojku u prvom napadu u drugom poluvremenu – 35:28. Skandinavci su posle dugo vremena na jednocifrenom minusu.

Anđušić pogađa za 41:30 u 24. minutu. Mini serija Srbije 4:0.

Orlovi ne blistaju, ali održavaju između 7 i 11 poena prednostri. U poslednjem minutu trećeg perioda rezultat je 52:42.

Srbija u poslednju deonicu ulazi sa 10 poena prednosti – 55:45.

Srbija u 35. minutu ima 10 poena prednosti, ali treba biti oprezan jer Finci su uvek bili vrlo dobri šuteri van linije 6.75 metara.

Haf pogađa trojku – 61:54 u 36. minutu, ali Apić i Anđušić vezuju četiri poena i obezbeđuju mirniju završnicu svom timu – 65:54. Tajm-aut za Finsku na 4:05 minuta pre kraja.

Finci su došli na 67:62, ali je Anđušić na manje od dva i po minuta pre kraja pogodio za 69:62. Potom i Dangubić na asistenciju Apića (71:62). Nešto više od minut je do kraja meča.

Serija 6:0, ponovo Dangubić za 73:62. Do kraja je 59 sekundi.

Meč je završen rezultatom 75:66.